Пошук по сайту

Aluno

Aluno - («учень»)  початківець у капоейрі; перші рівні градації майстерності капоейристів.

Музика в капоейрі

 Музика в капоейрі грає величезну роль.  Музика в капоейрі грає величезну роль. На сьогоднішній день капоейра немислима без ритмів, пісень, музичних інструментів. Завдяки їй рода (roda) починає дихати енергією. Кожен стоїть в колі і граючий всередині кола бере участь в пульсації цієї енергії, кожен вносить свою часточку за допомогою співу і ударів для створення Аше (Axe) - позитивної енергії.

   Музика обумовлює характер гри капоейристів. Вона допомагає їм, надихає їх. Гравець під впливом створюваної за допомогою музики енергії інколи робить те, що не міг робити раніше, знаходить більш цікаві тактичні рішення.

   Важливо розуміти, що кожен хто стоїть у колі за допомогою музики підтримує гру у центрі. Всі гравці уважно слухають соло, та дружно підспівують солісту.

 

Типи пісень

   У капоейрі існує величезна кількість пісень! Є ті, які традиційно співаються і їх знають всі капоейристи світу, а є ті, які виконуються в тій чи іншій окремій групі. Існують такі пісні, які зародившись в одній групі, поширюються по всім іншим і стають в один ряд з традиційними (народними) піснями капоейри, і їх вже співають усі.

Серед пісень в капоейрі існує певна класифікація. 4 типи пісень:

1. Коридуш (corridos)
Коридуш - це діалогова пісня, де соло співає фразу, а хор йому відповідає. Як правило рядки досить прості.

2. Квадрас (quadras)
Квадра - це пісня, в якій куплети і приспіви складаються з складних віршів.

3. Ладаїнья (ladainhas)
Ладаїнья співається як правило, на початку роди в капоейрі Ангола (Angola). У ладаїнья розповідається про щось або про когось. Наприклад, про майстра Бімбу (mestre Bimba), або про местре Паштінья (mestre Pastinha)

4. Шула (chulas)
Шулой раніше користувалися в Баїі (Bahia), коли один капоейрист хотів викликати іншого на поєдинок, на жорстку гру.


Ритми
   Ритми в капоейрі обумовлюють стиль гри в колі. Під той чи інший ритм гра набуває той чи інший характер. Кожен ритм в капоейрі має своє емоційне забарвлення. Вкрай важливо, щоб гра капоейриста була адекватна тому ритму, який грається в батерії (bateria). Для того, щоб розпізнати той чи інший ритм, потрібно звертати увагу на провідний інструмент роди - це берімбау гунга (berimbau gunga).

   Існують досить багато ритмів в капоейрі. До цих пір йдуть суперечки про те, які ритми є, яких немає, які штучні, які похідні, які існують «спочатку» ... Але в одному сходяться всі: найголовніший ритм в капоейрі, початок всіх ритмом - це:

   Ангола (Angola) - під цей ритм стиль гри повільний, гравці розташовані максимально близько до землі. З боку гра здається дуже розслабленою і ледачою. Але небезпека чекає гравця у кожному русі. Ангола є окремим напрямком в капоейрі, зі своїми рухами, традиціями, піснями ... Існує величезна кількість пісень присвячених капоейрі Ангола. Особливістю Анголи так само є те, що в ній рода починається з ладаїньї (ladainha).

   З ритму Анголи, як прийнято вважати, розвинулися інші ритми. Кожен з них має своє емоційне забарвлення, передає різну енергетику. У сучасних школах  викладаються стилі гри, які граються під ритми: Бенгела (benguela) і Режіональ (regional, по-іншому він називається Сау Бенто гранджі джі Бімба - Sao Bento Grandi de Bimba).

   Бенгела - це ритм придуманий знаменитим майстром Бімбою, для того щоб учні початківці могли спробувати себе в роді, і при цьому не боялися отримати удар,адже в Бенгелі немае агресії,а більш старші учні показують ступінь володіння своїм тілом. Характер гри Бенгела - це постійний рух, де один елемент плавно переходить в інший. Бенгелу можна порівняти з шахами, де чітку роль відіграє тактика, оскільки всі удари і кидки позначаються і не доводяться, як правило, до кінця.
   В основному в Бенгела співаються мелодійні квадрас (quadras). Ритм Бенгела плавний, при цьому за темпом він трохи швидше Анголи. Проте, він може розганятися і тримати досить високий темп, диктуючи гравцям швидше переміщатися і частіше взаємодіяти один з одним.

   Режіональ - цей ритм так само був придуманий майстром Бімбою. На відміну від Бенгела, тут всі удари доводяться до кінця, але при цьому не пропадає ігровий аспект капоейри в роді. Послідовність рухів більш проста, ніж у Бенгела, і виконуються більш прості переміщення, е стрибкові удари, акробатичні елементи.

   У режіоналі, як правило, співаються прості корідос (corridos). Сам ритм досить швидкий, але краще всього його відчути, коли режіональна гра починається з темпу трохи швидше Бенгела. Коли ритм починає розганятися, створюється відчуття пульсації. При цьому рух джинга і переміщення не повинні бути метушливими, тільки удари наносяться з високою швидкістю.

Інструменти

Музика в капоейрі виконується оркестром, так званою батарією (bateria). Батерія складається, як правило, з:

- 3-х берімбау (berimbau) (традиційний музичний інструмент капоейри)

3-х берімбау (berimbau) (традиційний капоейрскій музичний інструмент)

- Атабак (atabaque) (високий барабан)

Атабак (atabaque) (високий барабан)

- Пандейро (pandeiro) (бубон)

Пандейро (pandeiro) (бубон)

Інші інструменти можуть бути додані в батерію:

- Агого (agogo) (2 дзвоника різної тональності скріплених між собою)

Агого (agogo) (2 дзвоника різної тональності скріплених між собою)

- Реко-реко (reco-reco) (трещотки - порожниста трубка з щербинами і паличка)

Реко-реко (reco-reco) (трещотки - порожниста трубка з щербинами і паличка)

Важливо знати, що існують 3 види берімбау, що відрізняються за розміром резонатора - кабаса (cabaca) - і, відповідно, глибиною звуку:

  • Гунга (gunga) - берімбау з самою найбільшою кабасою, є провідним інструментом в роді. Виконує ритм з мінімальним числом варіацій.
  • Медіа (media) - берімбау з середньої за розмірами кабасою, є доповненням до гунга. Грає той же ритм, що і провідний берімбау, з невеликими варіаціями.
  • Віола (viola) - берімбау з найменшою кабасою. Прикрашає різними варіаціями ритм, який грається гунга і медіей.


  (голосів: 20)    Переглядів : 5916